A megfelelő gumiabroncs kiválasztása a biztonságos, kényelmes és gazdaságos utazás kulcsfontosságú feltétele. A különböző időjárási körülményektől és a vezetési stílusunktól függően különféle tulajdonságokkal rendelkező téli modellek mellett tehetjük le a voksunkat. Ezért is fontos elolvasni és összehasonlítani a gumiabroncstesztek eredményeit, valamint a véleményeket. A legjobb döntés meghozatalához szintén segítséget nyújt a saját szükségleteink és az egyéni vezetési stílusunk meghatározása.
A keményebb körülmények miatt a biztonság kulcsfontosságú tényező a téli gumiabroncsoknál.
A Német Autóklub (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) éves ADAC-teszteredményeit rengeteg vezető várja türelmetlenül, ugyanis nagyon alapos tesztekről van szó, amelyek kulcsfontosságú információkat szolgáltatnak a biztonsági összetevőkről. Az ADAC-teszt különféle fontos tényezőkből tevődik össze:
- Teljesítmény száraz és nedves útfelületen
- Teljesítmény zordabb időjárási körülmények között (például hó és jég)
- Vezetés színvonala: vezetési komfort és gördülési zaj
- Üzemanyag-hatékonyság
- Gumiabroncskopás
Mint minden évben, az ADAC idén is letesztelte a legnépszerűbb gumiabroncs méreteket, ebben az évben a 185/65 R15 T kategória is górcső alá került.
Az idei győztes a Goodyear UltraGrip 9 lett, remek teljesítményének köszönhetően – ami ráadásul minimális hatással van az üzemanyag-fogyasztására. Ezt követte szorosan a 15 vizsgált abroncs legtartósabb modellje, a Michelin Alpin A4. Mindkét gumiabroncs „jó” minősítést kapott.
Az idei téligumiabroncs-teszt győztese – a Goodyear UltraGrip 9
A többi 13 gumiabroncs többsége „kielégítő”, kettő modell pedig „gyenge” minősítést kapott. Ez azonban mindössze annyit jelent, hogy bizonyos területeken kevésbé teljesítettek jól. Ez nem feltétlenül van hatással Önre, mint vezetőre – ezt leginkább a saját vezetési stílusa és környezete alapján tudja eldönteni.
Az ADAC téligumi-teszt eredményei
Szeretné tudni, melyik abroncsok érték el a legjobb átlageredményt? Íme az ADAC-teszt végső rangsora.
A legjobb téli abroncsok kategóriánként
Száraz útfelületen | Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4, Nokian WR D4, Vredestein Snowtrac 5, Esa-Tecar Super Grip 9, Hankook i*cept RS2 W452, Nexen Winguard Snow'G WH2, Barum Polaris 3, Firestone Winterhawk 3, Kleber Krisalp HP2 (jó) |
Nedves útfelületen | Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4, Pirelli Cinturato Winter, Dunlop SP Winter Response 2 (jó) |
Havon | Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4, Nokian WR D4, Esa-Tecar Super Grip 9, Bridgestone Blizzak LM001, Pirelli Cinturato Winter, Dunlop SP Winter Response 2, Uniroyal MS Plus 77, Barum Polaris 3, Viking SnowTech II, Kleber Krisalp HP2 (jó) |
Jeges útfelületen | Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4, Nokian WR D4, Pirelli Cinturato Winter (jó) |
Zajszint alapján | Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4, Esa-Tecar Super Grip 9, Pirelli Cinturato Winter, Dunlop SP Winter Response 2, Nexen Winguard Snow'G WH2, Firestone Winterhawk 3 (kielégítő) |
Üzemanyag-fogyasztás alapján | Goodyear UltraGrip 9 (nagyon jó) |
Kopásállóság alapján | Michelin Alpin A4, Barum Polaris 3, Kleber Krisalp HP2 (nagyon jó) |
Hogyan zajlik az ADAC téliabroncs-teszt?
Az ADAC végső eredményeinek megállapításához a különböző tesztkategóriák adatait gyűjtik össze és értékelik ki. A tényezőket fontosságuk alapján súlyozzák, így a téli gumiabroncsok végső pontszáma a következőkből tevődik össze:
- Nedves tapadás - 30%
- Száraz úton való teljesítmény - 15%
- Teljesítmény havas felületen - 20%
- Teljesítmény jeges útfelületen - 10%
- Üzemanyag-hatékonyság - 10%
- Kopásállóság - 10%
- Gördülési zaj és vezetési komfort - 5%
Az ADAC különböző egyéni osztályozásai (a „gyengétől” a „nagyon jó” minősítésig) segítenek meghatározni, mely gumiabroncsok rendelkeznek a számukra legmegfelelőbb tulajdonságokkal.
Egyéb gumiabroncstesztek
Lássuk, hogyan hasonlítható össze az ADAC-teszt más szervezetek és folyóiratok gumiabroncs tesztjeivel! Ha a 185/65 R15 T méretet nézzük, össze tudjuk vetni az eredményeket az Auto Zeitung tesztjével. Ezt a Continental ContiWinterContact TS850 nyerte meg (amely nem szerepelt az ADAC tesztjén).
Ezt követte második helyezettként a Nokian WR D4 (amely az ADAC tanulmányában a 3. helyen található).
A végeredmények nagyon hasonlóak, ám nem azonosak. Ez azt mutatja, hogy a különböző gumiabroncsok különböző feltételek között másképpen viselkednek. Mindazonáltal az a tény is nyilvánvalóvá válik, hogy a magas pozíciót elérő modellek nem véletlenül kaptak szép értékeléseket.
Milyen autók szerelhetők fel 185/65 R15 gumiabronccsal?
A 185/65 R15 a leggyakrabban igénybevett gumiabroncsméret, ugyanis számos népszerű járműre szerelhető, beleértve a következőket:
● Audi A4,
● BMW 3,
● Citroen C3,
● Dacia Lodgy,
● Dacia Logan,
● Fiat Punto,
● Honda Accord,
● Hyundai i30,
● Mercedes A-class,
● Mercedes C-class,
● Opel Astra,
● Peugeot 207,
● Peugeot 208,
● Volvo V40,
● Volvo V70,
● Volvo S40,
● Mazda 626.
Ha nem biztos benne, hogy milyen méretű gumiabroncsra van szüksége, használja az online, járművek szerinti gumiabroncskeresőnket!
Opis zdjęcia